Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Comisii de specialitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Comisii de specialitate

Considerati ca Presedintele unui consiliu judetean poate fi ales membru in cadrul unei comisii de specialitate constituita la nivelul CJ...?
Astept opinii...Va multumesc
Potrivit art. 116 alin. 3 din Legea nr. 215/2001, presedintele CJ indepineste ... si alte atributii date de consiliul judetean, deci ar putea face parte din comisii de specialitate, mai ales ca nefiind interzis expres de lege acest lucru, inseamna ca nu exista nici o piedica de a fi membru in aceste comisii.
top dan a scris:

Potrivit art. 116 alin. 3 din Legea nr. 215/2001, presedintele CJ indepineste ... si alte atributii date de consiliul judetean, deci ar putea face parte din comisii de specialitate, mai ales ca nefiind interzis expres de lege acest lucru, inseamna ca nu exista nici o piedica de a fi membru in aceste comisii.

Este vorba de prevederile art. 104 alin. 1 lit. f) din Lg 215/2001...va dati seama ca este o batalie politica la nivel de C J, cine sa controleze si pe cine...:)...din acest motiv s-a ivit si o astfel de situatie/intrebare....